Öğrenci Taşıma İşlerinde Kdv İadesi Nasıl Alınır?

Yürürlükteki vergi mevzuatımıza göre personel taşımacılığı ve ya öğrenci taşıma işi yapanlara taşıma işini yaptığı Kurum/İşyeri tarafından hakediş ödemesi yapılırken Kanunda belirlenen oranda KDV vergi kesintisi yapar ve kesilen bu vergiyi taşıma işi yapan kişi adına beyanname ile bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirir. Servis taşımacılığını yapan kişi daha sonra adına vergi dairesine ödenen KDV tutarlarını vergi dairesinden talep edebilir. İadesini isteyebilir ya da borçlarına mahsup ettirebilir. KDV iadesi  ya da borçlara mahsubu talep edilirken belirli şartların yerine getirilmesi ve gerekli belgeler ile vergi dairesine başvuru yapılması gerekmektedir. Peki öğrenci taşıma ve servis taşımacılığı işlerinde KDV iadesi nasıl alınır? Başvurular nereye ve nasıl yapılır? Gerekli belgeler nelerdir? İşte konu hakkındaki tüm detaylar;

İadesi olan KDV için beyanname nasıl verilir?

Bildiğiniz üzere taşıma işlerinde KDV oranı %8’dir. İhale makamı öğrenci taşıma işlerinde MEB Hakediş ödemesi sırasında taşıma işini yapan kişiden KDV’nin 5/10’nu keserek vergi dairesine beyanname ile bildirler.

Kesilen bu KDV’nin iadesini almak isteyen kişilerin KDV iadesini alacağı dönemle ilgili KDV beyannamesinde yer alan “Servis Taşımacılığı Hizmetleri” satırında göstermesi gerekmektedir. Tabi bu işlem mükellefin muhasebecisi aracılığı ile yapılabilmektedir.

KDV İadesini vergi dairesinden nasıl talep edebilirim?

Muhasebeci tarafından KDV beyannamesi verildikten sonra KDV iadesi alabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • İnternet vergi dairesinden kullanıcı kodu ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • İnternet vergi dairesinde hazır standart iade talep dilekçesi ile sistemden KDV iadesi yapabilirsiniz. ,
 • Bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi yetkilendirmiş olduğunuz Muhasebeci aracılığı ile de yaptırabilirsiniz.

KDV iadesi nakit olarak nasıl alınır?

KDV iadesi tutarlarını nakit olarak alabilmeniz için internet ortamında iade talep dilekçesini göndermiş olmanız ve gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

KDV iadesinin nakden talebi için gerekli belgeler şunlardır;

 • iade talep dilekçesi,
 • Tevkifat uygulanan işleme ilişkin satış faturalarının dökümünü gösteren liste
 • Tevkifatlı işlemin gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi
 • Teminatlı olarak iade isteniyorsa teminat mektubu.

İade işleminin yapılabilmesi için iade tutarının tamamı kadar teminat vermeniz gerekiyor. İade yapıldıktan sonra teminat çözülmektedir. İşlem teminat verilmeden yapıldıysa bu durumda iade ile ilgili vergi müfettişi tarafından vergi inceleme raporuna istinaden iade işlemi yapılabilmektedir.

5000 bin TL yi aşmayan KDV Alacağının mahsuben iadesinde yapılacak işlemler

 • Eğer KDV alacağınız 5000 TL den az ise bu durumda vergi inceleme raporu, YMM tasdik raporu ve teminat mektubu şartı aranmadan kdv iadesi yapılır.
 • İade talebine istinaden vergi dairesi tarafından iade işlemlerine başlanır. “KDV İadesi Kontrol Raporu”nda herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde iade işlemi tamamlanır.

5000 TL yi aşmayan KDV alacağının mahsuben iadesi için gerekli belgeler şunlardır;

 • iade talep dilekçesi
 • Tevkifat uygulanan işleme ilişkin satış faturalarının dökümünü gösteren liste
 • Tevkifatlı işlemin gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek KDV listesi

5000 bin TL yi aşan KDV Alacağının mahsuben iadesinde yapılacak işlemler

 • Servis taşımacılığı işi ile ilgili KDV alacağının 5000 TL yi aşan kısmının mahsuben iadesi için vergi inceleme raporu gerekmektedir. İade işlemi bu rapor sonucuna göre yapılabilmektedir.
 • İadenin yapılabilmesi için istenen belgelerin eksiksiz olarak bildirilmesi gerekir.
 • “KDV İadesi Kontrol Raporu”nda herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde ve 5000 bin TL yi aşan kısım için teminat  verilmesi halinde KDV alacağı mahsuben iade edilebilecektir.

Gerekli belgeler ise şunlardır;

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

Bir önceki yazımız olan Esnaf Bağkur Primi Ne Kadar 2018 başlıklı makalemizde esnaf primleri 2018 ve vergi bağkur primleri 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

About The Author

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.