Basit Usül Vergi Mükellefi Sigortalı İşçi Çalıştırabilir mi, Başka Yerde SSK’lı Olabilir mi?

Basit usüle tabi olma şartları başlıklı yazımızda 2017 yılı için basit usül vergi mükellefiyetine tabi olma özel ve genel şartları konusunda detaylı bilgiler sunmuştuk. Bu yazımızda basit usüle tabi mükellef 4a SSK kapsamında çalışabilir  mi ya da yanında 4a SSK kapsamında sigortalı işçi çalıştırabilir mi konularında detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Bu konulara geçmeden önce öncelikle basit usüle tabi olma konusunda gerekli olan şartlara kısaca değinelim;

Basit usule tabi olma şartları nelerdir?

Genel anlamda bir mükellefin basit usüle tabi olabilmesi için;

 • İşyeri sahibinin işyerinde fiilin çalışması, işleyişini ve yürütmesini bizzat yapması gerekmektedir.
 • Ayrıca her yıl için satın alma tutarları, satış tutarları ve işyerinin yıllık kira bedellerinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen tutarın altında olması gerekiyor.
 • Kendi işi başında fiilen bulunması halinde sigortalı işçi, çırak v.s. çalıştırabilir.

Bu şartlar altında şimdi basit usül vergi mükellefi başka bir işyerinde SSK kapsamında çalışabilir mi konusunu ele alalım.

Basit usul vergi mükellefi ssk lı olabilir mi ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere basit usül vergi mükellefiyetinin devam edebilmesi için mükellefin kendi işinde bizzat çalışması gerekir. Başka bir işyerinde 4a SSK kapsamında çalışmaya başlaması halinde basit usüle tabi olmak için gerekli ve olmazsa olmaz şartlardan birisi olan “İşin başında fiili olarak durmak” şartı bozulacağından bu mükellefin basit usülden gerçek usüle geçmesi kaçınılmazdır.

Basit usül vergi mükellefiyim kendi işyerimde SSK kapsamında çalışabilir miyim?

5510 Sayılı SGK Kanunu’na göre bir kişinin kendi işyerinde 4a SSK kapsamında sigortalı olabilmesi mümkün değildir. İşyeri sahibi zorunlu olarak 4b bağkur kapsamında sigortalı sayılmaktadır.

Basit usül vergi mükellefiyim SSK’lı çalışmamı vergi dairesine bildirmeli miyim?

Basit usül vergi mükellefi iken başka bir işyerinde SSK kapsamında çalışmaya başlar başlamaz bunu vergi dairesine bildirmeniz gerekir. Vergi dairesi yıllık olarak SGK’dan basit usüle tabi mükelleflerin SSK kapsamında çalışıp çalışmadığını SGK’ya sormaktadır. Eğer kendiniz bildirim yapmazsanız ve vergi dairesi tarafından bu durum tespit edilirse cezai işleme maruz kalabilirsiniz.

Basit usül vergi mükellefiyim. SSK kapsamında çalışmam halinde bağkur durur mu, SGK’ya bildirmeli miyim?

SSK kapsamında çalışmaya başladığınız anda bağkur otomatik olarak duracaktır. Bunun için ayrıca SGK’ya başvurmanıza gerek yoktur. Yine ayrılmanız halinde bağkur otomatik olarak devreye girer. Eğer girmezse bu durumda SGK’ya bir dilekçe ile başvurun.

Basit Usül Vergi Mükellefi yanında sigortalı çalıştırabilir mi?

Basit usüle tabi olmanın genel şartlarından olan işin başında fiilen bulunma şartının sağlanması koşulu ile basit usül vergi mükellefinin yanında çırak, stajyer, sigortalı işçi v.s. çalıştırmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2017 Basit Usüle Tabi Olmanın Genel ve Özel Şartları başlıklı makalemizde basit usül koşulları 2017 ve basit usülde vergi 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

About The Author

10 Comments

 1. İlkay
  Aralık 17, 2017
 2. İsmet
  Ocak 2, 2018
  • Mehmet GÜL
   Ocak 2, 2018
 3. mehmet Ali taskiran
  Ocak 3, 2018
  • Mehmet GÜL
   Ocak 4, 2018
 4. Adem
  Ocak 9, 2018
 5. Serkan
  Mart 14, 2020
 6. Eray Adak
  Mart 16, 2020

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.