Hurda Yasası, Hurda Araç Yasası 2017 Son Dakika 

Hurda araç yasası 2017 resmi gazetede (27.05.2017 tarihli) yayımlanarak yürürlüğe girdi. 20 yaş üstü araçların hurdaya ayrılması düzenlemesini getiren araç hurda yasası ile 1997 model ve altında olan araçlar hurdaya ayrılabilecek. Ayrıca 2005 Model altında olup kayıp olan ve ya motorlu taşıt olma vasfını  yitirmiş araçlar için de yasadan yararlanabilirsiniz. Peki hurda araç alımı başladı mı? Hurda araç alımı ne zaman başlıyor? Hurda yasası son durum nedir?

Hurda araç teşviki 2017, yasa nasıl uygulanacak?

Hurda yasasindan yararlanabilmeniz için;

 • Aracınızın 1997 model ve altında olması gerekir.
 • Eğer aracınız kayıpsa, çalındıysa ya da araç olma vasfını yitirdiyse yasadan yararlanarak aracınızı hurdaya ayırabilirsiniz.
 • Araç hurdaya ayırmak için öncelikle trafik tescil şubelerine başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Trafik tescile başvuru yapıp hurda yasasından yararlanmak için onay aldıktan sonra aracınızı bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyeleri ya da İl Özel İdarelerine teslim edebiliyorsunuz.
 • Aracınızı kilo başına ücret alarak MKE müdürlüklerine teslim etme hakkınız da bulunmakta.
 • Teslim işleminin ardından 31 Aralık 2018 tarihine kadar araç adına tahakkuk etmiş ve edecek Motorlu Taşıtlar Vergisi ile gecikme zammı ve cezaları ile 31 Aralık 2016 tarihine kadar aracın plakasına kesilen trafik cezalarının tamamı silinebilecek.

20 yaş üstü araçlar nezaman toplanacak, aracımı hurdaya ayırmak zorunda mıyım?

Yasa ile ilgili trafik tescil şubeleri başvuruları almaya başladı.Herhangi bir trafik tescil şubesine başvurarak hurda araba yasasından yararlanabilirsiniz.

1997 Model altı aracınızı teslim etmek zorunda değilsiniz. Dilerseniz aracınıza binmeye devam edebilirsiniz.

Hurda araçlar için ÖTV teşviki verilecek mi?

Hurdaya ayrılan araçlar için ÖTV indirimi uygulanmayacak.

Arabamın üzerinde haciz var yasadan yararlanabilir miyim?

Eğer Kamu Kurumları tarafından konulan bir haciz varsa yasadan yararlanabilirsiniz. Ancak 2. kişiler yani gerçek ya da tüzel kişiler tarafından konulan bir haciz varsa bu durumda yasadan yararlanabilmeniz mümkün bulunmamaktadır.

Hurda yasası ile araç sahibine uygulanan trafik cezası borçları silinir mi?

Kişinin kendisine uygulanan trafik cezaları affa uğramıyor. 31 Aralık 2016 tarihine kadar araç plakasına uygulanmış olan trafik cezası borçları silinebilecek.

Hurda araç yasası başvurusu nasıl ve nereye yapılacak, süreç nasıl işliyor?

Yasadan yararlanma için başvuru şekli ve süreci şu şekilde olacak;

 • Herhangi bir trafik tescil şubesine hurda yasasından yararlanmak için başvuru yapmak istediğinizi ileteceksiniz. Başvuru için gerekli form ve belgeler konusunda size orada bilgi verilecektir.
 • Trafik tescil şubesine başvurunuzun ardından şubeden size hurda yasasından yararlanabileceğinize dair bir yazı verilecek.
 • Trafik tescilden bu yazıyı aldıktan sonra aracınızı bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyeleri ya da İl Özel İdarelerini ya da bedelli olarak Makina Kimya Endüstrü Kurumu İzmir/Aliağa ve ya Kırıkkale şubelerinden birine teslim edebileceksiniz.
 • Aracı teslim ettikten sonra size teslim ettiğinize dair bir tutanak verilecek.
 • Teslim tutanağını aldıktan sonra bu tutanak ile birlikte yeniden trafik tescile başvuracaksınız. Teslim tutanağı ile beraber vermeniz gereken bazı belgeler de bulunmakta. Bu belgeler (Aracın plakaları, Araç tescil belgesi ve Motorlu araç trafik belgesi, 3 suret olması koşulu ile Araç Trafik Tescil Müracaat ve işlem Formu, )
 • Teslim tutanağı ve ekli belgeleri Trafik Tescil şubelerine ilettikten sonra şube aracın hurdaya ayrılması ile ilgili bir yazı suretini bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gönderecek.
 • Vergi dairesi de aracın vergi kaydını silecek ve varsa 31 Aralık 2018 tarihine kadar adınıza tahakkuk etmiş MTV ile gecikme zammı ve faizlerini ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar plakaya uygulanmış idari para cezalarını kaldıracak.

Hurda araç kilo başına ne kadar ödeme yapılacak?

Araç başı ne kadar ödeme yapılacağı konusu henüz netleşmiş değil. Ulaştırma Bakanlığı tarafından çıkartılacak genelge ile hangi araca ne kadar hurda parası ödeneceği netleşmiş olacak.

Kayıp olan/mevcut olmayan araçlar için hurda yasası nasıl uygulanacak?

 • Mevcut olmayan yani kayıp olan ya da mevcut olduğu halde motorlu taşıt olma vasfını yitirmiş 2005 Model ve altı aracınız için de yasadan yararlanabilirsiniz.
 • Böyle bir aracınız mevcut ise öncelikle yasadan yararlanmak için herhangi bir trafik tescil şubesine başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Trafik tescil şubeye başvuru yaptıktan sonra 31 Aralık 2018 tarihine kadar araç adına tahakkuk etmiş MTV borçları ile plakaya kesilmiş idari para cezalarının ana para tutarlarının 1/4’ü ödemeniz halinde araç için tahakkuk etmiş diğer tüm borçların tamamı silinecek.
 • Ödeme işlemini yaptıktan sonra vergi dairesi ödeme yapıldığına dair bir yazıyı trafik tescile gönderecek.
 • Bu yazı üzerine trafik tescil aracın kaydını silerek yeniden vergi dairesine bildirecek.
 • Vergi dairesi de gelen yazı üzerine aracın mükellefiyetini sona erdirecek.

Bir önceki yazımız olan 2017 Ekim Vergi Beyanname Verme Süreleri başlıklı makalemizde 2017 ekim kdv ödemesi ne zaman ve 2017 ekim muhtasar beyanname verme süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

About The Author

One Response

 1. SELİM NAMER
  Ocak 14, 2018

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.