Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim Şartları 2018, Yüzde Beş Vergi İndirimi Ne Zaman Başlıyor?

Bildiğiniz üzere 23 Şubat 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6824 Sayılı Torba Kanun ile vergisini düzenli ödeyen mükelleflere vergi indirimi hakkı verildi. 6824 Sayılı Kanunla getirilen düzenleme ile birlikte Kurumlar ve gelir vergisi mükellefleri 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren vergilerini düzenli ödemeleri halinde %5 oranında vergi indiriminden yararlanabilecekler. Peki yüzde 5 vergi indirim şartları neler, kimler vergi indiriminden yararlanabilir? Konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

⇒⇒⇒ 2018 yılında vergi affı kanunu çıkacak mı, vergi borçları yeniden yapılandırılacak mı? Cevabı için tıklayınız ⇒⇒ vergi affı 2018

Yüzde 5 vergi indiriminden hangi mükellefler yararlanabilir?

Vergi indiriminden yararlanabilecek olan mükellefler şunlardır;

  • Ticari faaliyetinden dolayı gelir vergisi mükellefi olanlar,
  • Zirai faaliyetlerinden dolayı gelir vergisi mükellefi olanlar,
  • Kurumlar vergisi mükellefleri. Ancak Finans, Bankacılık ve Sigortacılık kapsamında faaliyet gösterenler yüzde 5 lik vergi indiriminden yararlanamayacak.

Vergi indiriminden yararlanma şartları nelerdir, yüzde 5 vergi indirimi koşulları 2018

  • İndirimin hesaplanacağı yıl ile bir önceki yıla ait beyannamelerin kanuni süresi içerisinde verilmiş olması,
  • Verilen beyannameler ile ilgili tahakkuk eden vergilerin kanuni süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

***Vergi ödemelerinde 10 TL ye kadar olan eksik ödemeler ihlal sayılmayacak. Ancak 10 TL’den fazla borcun kanuni süresi içerisinde eksik ödenmesi halinde ihlal sayılacak ve vergi indiriminden yararlanamayacaksınız. Sonradan vergilen düzeltme ya da pişmanlık beyannameleri de ihlal sayılacak. İndiriminden yararlanamayacaksınız.

  • Vergi indirimininden yararlanacak mükellefler hakkında indirimden yararlanacağı yıl ile bir önceki yıl tarhiyat yapılmamış olması gerekmektedir.
  • İndirimden yararlanacak mükelleflerin indirimin hesaplanacağı beyannamenin veriliş tarihi itibariyle geçmiş dönem borcunun gecikme zammı dahil 1000 TL altında olması gerekmektedir. Gecikme zammı dahil olmak üzere beyanname tarihi itibariyle geçmiş dönem vergi borçları 1000 TL üzerinde olan mükellefler yüzde 5 oranındaki vergi indiriminden yararlanamaz.

Yüzde 5 vergi indiriminde indirim üst limiti ne kadar 2018, kaç paraya kadar vergi indirimi alınabilir?

  • Vergi indiriminden yararlanılacak tutar 1 milyon TL‘den fazla olamayacak.
  • İndirilecek vergi tutarı ödenecek vergi tutarından fazla ise kalan tutar 1 tam yıl içerisinde verilecek olan kurumlar ve gelir vergisi beyannameden kaynaklanan vergi borçlarına mahsup edilebilecek. 1 tam yıl içerinde diğer vergi borçlarına mahsup edilemeyen alacak indirim tutarının iadesi ya da bu süreden sonra diğer borçlarına mahsup edilmesi söz konusu olamayacak.
  • Gelir vergisi mükellefleri ticari, zirai ya da diğer mesleki faaliyetlerinden kaynaklı toplam gelirleri esas alınarak hesaplanan tutar üzerinden indirim alabilecek.

Vergi indirimi uygulaması ne zaman başlıyor, indirimden yararlanmak için başvuru şartı var mı?

Uygulama 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlayacak. Yüzde 5 vergi indiriminden yararlanabilmeniz için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok .Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız sistem indirimi otomatik olarak uygulayacaktır.

⇒⇒Engellilerin 2018 vergi indirim şartları ve emeklilik koşulları konusunda bilgi için ⇒⇒ engelli vergi indirimi 2018

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

Bir önceki yazımız olan Hurda Yasası 2018, Hurda Araç Affı 2018 başlıklı makalemizde araç hurdaya çıkarma 2018, hurda araç parası ne kadar 2018 ve hurda araç yasası başladı mı 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

About The Author

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.