Hurda Araçlara Kaç Para Ödenecek Belli Oldu mu?

Hurda yasası düzenlemesi 27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7020 Sayılı Torba Kanun’da yer almıştı. Hurda araç alımının nasıl yapılacağı, hurda araç yasasının nasıl uygulanacağı ve hurda indirimi konusunda detaylı bilgilere hurda araç yasası 2017 son dakika başlıklı yazımızda yer vermiştik. Araç hurdaya çıkarma konusunda yasa çıkmaasına ve uygulama tebliğinin de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanmasına rağmen hurda araç kilo başına ödenecek tutarın belirleneceği Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliği çıkmadığında ortada büyük bir belirsizlik oluşmuş durumda. Hurda araç yasası 2017 ve hurda yasası son durum konusunda merak edilen sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Hurda araç teşviki 2017, hurda araç yasası 2017 resmi gazete,hurda araç alımı ne zaman başlıyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere araç hurdaya ayırma yasası 27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7020 sayılı Kanunda yer almakta. Araç hurda yasası ile ilgili uygulama tebliği de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlandı. Uygulama tebliği için lütfen TIKLAYINIZ

Ancak araç başı ödenecek bedel konusunda Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliği beklendiğinden araçlar henüz bedel karşılığında teslim edilemiyor.

Yani hurdaya çıkan araçlar için yasa kapsamında kanuni olarak başvurular başladı. Ancak bedelsiz olarak teslim yapılabilmekte. Hurda araci için ücret almak isteyenlerin yönetmeliği beklemesi gerekir.

Aracı hurdaya çıkarma 2017 yasası için başvurular nereye ve nasıl yapılacak?

Aracı hurdaya çıkarmak için başvuru işlemlerini herhangi bir trafik tescil şubesinden yapabilmektesiniz. Araç teslim yerleri ise;

 • Büyükşehir Belediyeleri, (Bedelsiz)
 • İl Özel İdareleri,(Bedelsiz)
 • MKEK Müdürlükleri (Ücret karşılığı Kırıkkale ve İzmir/Aliağa Müdürlüklerine) teslim edilebilecek.

Detaylı bilgi için: ⇒⇒ hurda araç teslim yerleri

Hurda araç yasası son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz. Özetle Büyüklşehir Belediyeleri ile İl Özel İdareleri tarafından eski arabalar toplanıyor ve herhangi bir bedel ödenmiyor.

Hurda yasası 2017 yararlanma şartları neler, 2017 hurda araç yasası

Hurda araç indirimi yasasından yararlanabilmeniz için;

 • Aracınızın 1997 Model ya da altında olması,
 • Kayıp/çalıntı ya da araç vasfını yitirmişse 2005 model altında olması gerekiyor.

Yasadan yararlanmanız halinde;

 • Aracın 31 Aralık 2018 tarihine kadar tahakkuk edecek olan tüm motorlu taşıtlar vergisi borçları ile gecikme zammı ve faizleri silinecek. Ayrıca aracın plakasına uygulanmış olan idari para cezalarının da tamamı silinebilecek.
 • Eğer kayıp/çalıntı ya da motorlu taşıt vasfını yitirmiş ve 2005 model altında olan  bir aracınız için yasadan yararlanacaksanız bu durumda bu araca 31 Aralık 2016 tarihine kadar uygulanmış plaka cezaları ile borçlarının ana para tutarlarının 1/4’ünü 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Aksi halde yasadan yararlanamayacaksınız.

Aracı hurdaya çıkarma ücreti 2017 ne kadar olacak?

Hurda araçlar için ödenecek bedel 26.12.2017 tarihli MKE duyurusu ile belli oldu. Buna göre otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü taşıtlar için bedel ödenecek. 

Ödenecek bedel aracın ton başına 224 TL olacak.

Hurda yasası kapsamında otomobiller için herhangi bir ödeme yapılmayacak.

20 yaş üstü araçlar nezaman toplanacak

Başvurular başladı ancak şu anda vermeniz halinde bedelsiz olarak verebilirsiniz.

Hurda araç ötv indirimi olacak mı?

Hurda araçlar için ÖTV indirimi olmayacak. Sıfır araç alımında herhangi bir destek sunulmayacak.

Bir önceki yazımız olan Kobilere Yüzde 70 Geri Ödemesiz Kredi Alma Şartları, Başvurular Nereye Yapılacak? başlıklı makalemizde 5 milyon tl kredi alma şartları, geri ödemesiz 5 milyon tl ve teknolojik kredi alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

About The Author

2 Comments

 1. Erzurum lu
  Ocak 1, 2018
 2. barış
  Ocak 15, 2018

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.