Google Adsense Geliri Elde Edenler Vergiye Tabi Olacak

Bildiğiniz üzere internet para kazanmak adına en önemli sistemlerden birisi google adsense yöntemidir. Kısaca adsense geliri nedir? öncelikle ondan bahsedelim.

Ticari bir işletme ya da şahıs googleda ilk sayfalarda çıkabilmek adına googledan reklam satın alır. Google da bu reklamları web siteleri aracılığı ile okuyuculara gösterir. Bir web sitesine girdiğinizde sağda, solda, altta, üstte v.s. google reklamlarını görmeniz olasıdır. İşte bu reklamlardan birisini tıkladığınızda web sitesi sahibi diğer ismi ile google adsense hesabı sahibi her tıklamadan belirlenen tık başı ücreti tutarında gelir elde etmekte ve elde edilen bu gelirler her ay düzenli olarak google tarafından adsense hesabı sahibinin banka hesabına aktarılmaktadır. 

Mevcut uygulamada googledan elde edilen gelirler ya da internetten kazanılan paralar vergiye tabi değildi ve herhangi bir mükellefiyet açtırarak vergi ödemeniz gerekmezdi. Ancak 27 Eylül 2017 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen yeni torba yasa tasarısı bu durumu değiştiriyor. Düzenleme ile internetten elde edilen gelirler ve google adsense gelirleri de dahil olmak üzere vergiye tabi olacak. Peki düzenleme ne zaman başlayacak, google adsense hesabı sahipleri ne yapacak?

Google Adsense gelirleri ile diğer internetten elde edilen kazançların vergiye tabi olmasına ilişkin yasal düzenleme

27 Eylül 2017 tarihinde TBMM ‘ye gönderilen ve Meclis komisyonunda görüşmelerine başlanan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına ilişkin torba kanunun 22. maddesinde aşağıdaki düzenleme yer almaktadır;

7. Elektronik ticarette vergi güvenliğini sağlamak amacıyla elektronik ortamda ticari faaliyette bulunan gerçek ya da tüzel kişi hizmet sağlayıcılara ve/veya başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ve tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcılara ticari faaliyetlerine ilişkin bildirim verme yükümlülüğü getirmeye, bildirimin içerik, format, standart, verilme süresi ve yöntemini belirlemeye, bunlarda değişiklik yapmaya, bildirim verme yükümlülüğünü iş hacmi, sektör, mükellef grupları, alış-satış tutarı, alım satıma konu mal ve hizmet türleri itibarıyla belirlemeye, başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına ilişkin bildirime konu bilgilerin aracı hizmet sağlayıcıları tarafından alınması zorunluluğunu getirmeye, bu bent kapsamındaki bilgi ve bildirimlerin elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesi yükümlülüğü getirmeye ve uygulamaya ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye,” Yetkilidir

Yukarıdaki madde ile internet ortamında yapılan ticaretin güvenliğinin sağlanması ve yurt dışından Türkiye’ye yapılan satışlar kontrol altına alınacak.

Adsense geliri açısından kanuni düzenlemenin değerlendirilmesi

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Google’den tıklama ve gösterim sayısına göre elde edilen bir gelirdir.

Kanuni düzenleme ile yurt dışından Türkiye’ye yapılan e ticaret ve reklam faaliyetleri kontrol altına alınacak. Her ne kadar adsense geliri yurt dışından hesap sahibine gönderilmekte olsa da elde edilen kazanç Türkiye’de verilen reklam hizmetlerinden ve kullanıcılardan elde edildiğinden ticari kazanç olarak değerlendirilecektir. Dolayısıyla adsense hesap sahipleri elde ettikleri gelir tutarına göre bilanço ve ya işletme hesabına tabi olacaklardır.

Sonuç olarak Kanun’un yayımlanma tarihinden sonra web sitelerinden, Youtube’den ve diğer kaynaklardan gelir elde edenler tespit edilecek ve mükellefiyete tabi olmaları sağlanacak.

Torba Kanun ne zaman yürürlüğe girecek?

Torba Kanun görüşmeleri Meclis Komisyonunda devam ediyor. Çok büyük bir ihtimalle 2017 Ekim ayı sonuna kadar resmi gazetede yayımlanıp yasalaşacak. Vergi ile ilgili kanuni düzenlemenin 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Adsense hesabı olanlar ne yapmalı

Eğer bu yönde bir düzenleme ve bildirim zorunluluğu gelirse Adsense hesabı sahibinin vergi dairesinden mükellefiyet açtırması gerekmektedir. Eğer hesap sahibi devlet memuru ise memurun ticari faaliyetle uğraşması yasak olduğundan hesabını başkasına devretmesi gerekmektedir. Konu hakkındaki gelişmeler için takipte kalınız.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

Bir önceki yazımız olan 2017 Eylül-Ekim-Kasım-Aralık Aylarında Net Asgari Ücrette Vergi Kesintisi Olacak mı? başlıklı makalemizde asgari ücret düşmeyecek 2017 ekim ve asgari ücret kesintisi 2017 kasım hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

About The Author

Add Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.